Planujesz budowę domu lub dopiero zamierzasz kupić działkę?
Przed zakupem działki czy w trakcie wykonywania dokumentacji projektowej domu jednorodzinnego, należy wykonać badania geotechniczne. Budowa własnego domu to inwestycja na całe życie, dlatego bardzo ważnym elementem już na etapie projektowania są badania gruntu. Na podstawie wykonanych badań tworzona jest dokumentacja badań podłoża wraz z opinią geotechniczną, które są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże warto również wykonać badania wstępne przed zakupem działki.
ZALETY:
– dobór odpowiedniego posadowienia już na etapie koncepcji (kondygnacja podziemna lub bez)
– optymalizacja kosztów posadowienia (fundamenty tradycyjne, płyta fundamentowa, pale)
– zalecenia dotyczące izolacji fundamentów i wpływu działania wody
– odpowiednie przygotowanie podłoża
– zalecenia dotyczące lokalizacji obiektów budowalnych dostosowane do kształtu terenu i podłoża gruntowego (optymalne usytuowanie oczyszczalni ścieków)
W przypadku domów jednorodzinnych o nieskomplikowanym kształcie standardowo wykonujemy badania nie w jednym, a aż w 3 punktach. Głębokość rozpoznania to około 4,5 m, gdy dom będzie niepodpiwniczony lub około 6,0 ÷ 6,5 m, gdy będzie podpiwniczony. Program badań jest tak dobrany, aby odległość między punktami wynosiła max. 20,0m.
W naszych dokumentacjach bazujemy na sondowaniach CPTU, które obecnie są uważane za jedne z najdokładniejszych badań terenowych podłoża na świecie. Testy wykonujemy stożkami wyposażonymi w elektroniczne czujniki, które pozwalają na rejestrację parametrów z częstotliwością 1 cm. Co istotne – wyniki są analizowane na bieżąco na wykresach generowanych w czasie rzeczywistym na komputerze. To z badania CPT wyprowadzane są parametry gruntu. Odwiert badawczy jest badaniem dodatkowym, z którego rozpoznawany jest rodzaj gruntu oraz poziom wody gruntowej.